top of page
  • Yazarın fotoğrafıİshakEdebiyat

Öykü- Hüseyin Kılıç- Acayip Bir Adam

Serkan’la tanışmış mıydınız? Biliyorum biraz garip oldu böyle hemen gelir gelmez... Çok önemli değil aslında ama birazdan geleceği için geç olmadan uyarayım dedim. Bizim Serkan, nasıl desem, biraz acayiptir. Yok canım kötülüğünden değil. Acayip işte. Bence öyle değil de herkes öyle dediği için işte…

Mesela sen, sen, sen! Kaç yaşındaydın? Tam düşündüğüm gibi, aranızda on yaş var. Sakın ha sakın Serkan abi falan demeyeceksin. Serkan o. İsterse yüz yaşında olsun. Anlaşıldı mı? Serkan herkesle eşit olduğunu düşünür çünkü. Ne abi ne kardeş. Ne bey ne hizmetkar.

Sadece sen değil tabii. Hepiniz. Yani hiç kimse Serkan abi, Serkan Bey, Serkan hocam, Serkancım falan demeyecek. Sadece Serkan. Tamam?

Mesela sen. Yemekleri Serkan’a sormayacaksın. Ona sadece kalorilerini söyleyeceksin. O istediklerini seçince, onun seçtiğine karşılık gelen çorbayı, köfteyi, balığı, her neyse, onu yapacaksın. Her şeyi yer. Yeter ki kafasındaki kaloriyi denkleştirsin. Limite ulaşınca da cennetten getirdim desen bile hiçbir şeye dönüp bakmaz. Sağlık her şeyden önemlidir Serkan için.

Bak sen şuna. Hiç dinlemiyorsun beni. Öyle saçlarınla oynayıp Serkan geldiğinde onu etkileyeceğini zannediyorsan çok yanılıyorsun küçük hanım. Bilmiyor musun, Serkan’ın karısının ne kadar güzel olduğunu. Sakın ha sakın. Serkan geldiğinde böyle davranırsan seni beş dakika burada barındırmaz, ona göre.

Serkan her gün sabah altıda kalkıp mutlaka spor yapar. Çevresindekilerin de onunla birlikte spor yapmasını ister. O yüzden aranızda bunu yapamam diyen varsa şimdi ayrılsın. Sonra başımız ağrımasın. Değil mi?

Durun, durun! Hepinizin sorularına cevap vereceğim. Önce bir anlatacaklarımı bitireyim. Hepinizde var Serkan’ın hoşuna gitmeyecek bir özellik. Ama bu söylediklerimi sadece söylediğim kişi değil, herkes kulağına küpe yapmalı. Belli olmaz kimin aklından ne geçtiği. Peşin peşin söylüyorum bakın. Bozuşursak, bozuştuk, demeyin. Serkan demek ben demek. O rahatsız olursa ben deli olurum.

Serkan’la muhabbet ederken kesinlikle boş konuşmayacaksınız. Bilimden, tarihten bahsedebilir; müzikten, doğadan konuşabilirsiniz. Entelektüel olacaksınız hepiniz. Bakın şu fotoğraflardaki adamlar gibidir Serkan. Bilgili, görgülü, entelektüel. Futbol yasak! Güzellik yarışmaları yasak! Kahve konuşmaları yasak! Hep üst düzey konuşmalar olacak.

Serkan’ın çocuklarıyla da oynarken kesinlikle üzmeyeceksiniz çocukları. Bütün isteklerini yerine getireceksiniz. Gözlerinden bir damla yaş gelmeyecek. Özellikle sen, kumral olan. Senden negatif elektrik alıyorum. Dikkatli ol.

Size son olarak şunu söyleyeceğim.

“Serkaaan! Gel oğlum yemek hazır.”

“Geliyoruuum. Serkan’ı…”

“Oğlum kaç yaşına geldin bırak şu oyuncaklarla konuşmayı. Yemeğini ye sonra çık kapının önünde gerçek insanlarla konuş. Gel hadi!”

“Tamam, tamam!”

“Serkaaan!”

Sakın kızdırmayın!


Hüseyin Kılıç

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page