top of page
  • Yazarın fotoğrafıİshakEdebiyat

Öykü- Nefise Abalı- Somer

Feridun’dan bir şey istemeyi bıraktım artık. Bıraktım valla. Bir gecede hem de. Ah Somer, iyi ki tanıştım seninle. Artık her şeyi ona havale ediyorum. İşi bu, çözsün tabii.


Sayın Somer,

Mahallede bir bok kokusu var. Lağımlarda bir sorun olabilir mi? Lütfen gelip bakınız.


Hemen bir ekip gönderdi Somer, buldular kokunun sebebini. Komşularımızdan biri ölmüş, hayret, hiç haberimiz yok. Gerçi adamı da tanımıyorum. İnanır mısınız, bir kere bile görmedim. Somerlik bir işimiz de olmadı, yoksa kesin bilirdim. Bak Ayla Hanım’ı nasıl iyi biliyorum. Şu tavan akıntısı yüzünden iyice yüz göz olduk.


Sayın Somer,

22 numaradaki Ayla Taner, banyomun su akıttığını iddia etmiş ve kapıma gelmiştir.

İyice tetkik ettirdim, banyomda herhangi bir kaçak yok.

Sizin tarafınızdan da bir inceleme yapılmasını talep ediyorum.


Somer, koşa koşa geldi tabii, suyun nereden aktığını buldu, hemen raporları çıkardı, çat çat koydu önümüze. Ah Somer, sen olmasan ne yapardım ben? Ne derdim olsa koştu, en son aç kalacaktım, ona da yetişti. Allah senden razı olsun Somer, başımızdan eksik olma.


Sayın Somer,

Sabahtan beri bizim marketi arıyorum ama kimseye ulaşamıyorum.

Adam öldü mü, kaldı mı, çok meraktayım.

Çarşıya inemem. Rica etsem, markete ulaşıp siparişlerimi söyler misiniz?

Yoğurt, ekmek, yumurta, bir de helva.


Onu tanıdığım günden beri kafam rahat. Baktım bir sorun çıktı, biriyle kavga ediyoruz falan, hemen “sizi Somer’e şikâyet ederim baak” diyorum, konu kapanıyor. Nasıl da korkuyorlar Somer’den. Bazen mevzu uzuyor, yazıyorum hemen Somer’e. Anında yanıt veriyor, “Nuray Hanım, en kısa zamanda” diyor. Bayılıyorum “en kısa zamanda” demesine, şipşak. Benim gibi, canı tez onun da. İnan başıma bir şey gelse anında biter yanımda. Onu tanıdığımdan beri mahallede de asayiş berkemal valla.


Sayın Somer,

Bizim mahallede beyaz mantolu bir adam var. Yazın ortasında o mantoyla geziyor. Değişik değişik hareketler… Deli midir, nedir? 13 numarada oturuyor. Çoluğumuz çocuğumuz var.

Bir soruşturabilir misiniz? Deli midir?


Feridun, bu durumdan rahatsız ama. Her boku Somer’e yazıyorsun diyor, yapma. Ah sen ne anlarsın? Kıskanıyor bence Somer’i. Aha buraya yazıyorum. Kıs-ka-nı-yor! Tabii, sen bir Somer olamazsın. Şimdiye kadar hangi işimi çözdün ha? Sabah bir gidiyorsun, anca yatmadan yatmaya geliyorsun eve. Evde ne eksik ne bozuk, nereden bileceksin. Bak Somer’e yazıyorum, anında burada. Bir de öyle kibar, öyle kibar… Neye ihtiyacınız var Nuray Hanım, en kısa zamanda çözeceğiz Nuray Hanım, merak etmeyin Nuray Hanım. Sen öyle misin ya Feridun? Ne güzel bir söz, ne bir gönül almaca. Sabah ararım, akşam eve gelince “ha aramıştın değil mi” dersin. Kaba herif! Gerçi Somer doğum günümde, özel günlerde kutlama mesajı atmıyor bana Pakbank gibi… Biraz içerliyorum ama olsun, bir derdim olduğunda koşuyor ya, o yeter bana.


Sayın Somer,

Feridun sizi kıskanıyor. Bu Somer’in adı bir daha anılmayacak bu evde, diyor.

Bunu da size gizli gizli yazıyorum. Bu son mesajım olabilir.

Başıma bir şey gelirse sebebi Feridun.


Çok pis kavga ettik Feridun’la. Bitsin bu iş, diyor. Yaz Somer’e, yaz, boşasın bizi. Tövbe tövbe. Somer’in başka işi yok, bizi boşayacak. Ne sanıyorsa Somer’i. Çekemedi valla, çekemedi, kıskanç herif! Bir ara “sen âşık mı oldun yoksa bu Somer’e haa” dedi, üstüme yürüdü. Terbiyesiz…


Sevgili Somer,

Feridun’dan boşanmak istiyorum. Bana yardım edebilir misiniz?

Belki bir çay, kahve içerken konuşuruz bu durumu. Yanıtınızı bekliyorum.


Ynt: Sayın Nuray Hanım,

Başvurunuz işleme alındı. En kısa zamanda size yanıt verilecektir.

İyi günler dileriz.

SOMER (Sorun Çözüm Merkezi)


Nefise Abalı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page